« Svibanj 2024 »

DAN OTVORENIH VRATA
Autor: Tina Cvijanović, 2. 5. 2022.

U petak se u našoj školi održao 1. Dan otvorenih vrata 2022., događaj koji ove godine provodimo kroz projekt Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu Dubrovnik, a  kroz koji smo predstavili našu školu i sve smjerove koje nudimo. Ovog puta ugostili smo učenike završnih razreda osnovnih škola iz Komina, Kule Norinske i Staševice.

U prostorijama škole su za osmaše organizirane aktivnosti tijekom kojih su dobili važne informacije o našoj školi, uvjetima rada, vrstama nastave te izvannastavnim aktivnostima i kulturnim događanjima.
Nekoliko voditelja izvannastvanih aktivnosti je predstavilo svoje sekcije, djelovanja istih te postignuća u proteklom periodu.
Osmaši su timski sudjelovali u Escape room natjecanju, virtualnoj igri punoj enigmi i zagonetki, a najuspješnija ekipa je nakon natjecanja dobila i zaslužene diplome.

Predstavljeni su programi opće gimnazije, tehničara za računalstvo te elektroničari-mehaničari.
Obišli su školske radne prostore, kabinete i radionice.
Upoznali su se s nekim važnim dostignućima iz STEM područja te sudjelovali u praktičnoj vježbi iz područja robotike.
Na kraju smo im pojasnili upisni postupak u srednju školu te plan upisa u školsku 2022./2023.

U ugostiteljskom praktikumu predstavljena su zanimanja iz sektora Turizam i ugostiteljstvo (hotelijersko – turistički tehničar, kuhar i konobar). Učenicima su predstavljene sve prednosti ovih deficitarnih smjerova koji su na tržištu rada izuzetno traženi.

Učenici su pripremali i posluživali barske mješavine, a kuhari i njihovi nastavnici našim su gostima pripremili bogat stol pun slanih i slatkih delicija.

Također smo predstavili i sve Erasmus+ projekte koje provodimo u školi, a koji učenicima pružaju mogućnost međunarodne suradnje s drugim školama i učenje kroz realizaciju projektnih aktivnosti vezanih za ekologiju, održivi razvoj i STEM područje. Učenice koje sudjeluju u projektu Sustain_Us predstavile su svoje dojmove i iskustva suradničkog učenja s europskim partnerima i rezultate svog projekta.

Kroz interaktivnu Escape room igru o ekosustavima predstavili smo i projekt Give value to nature: learn what ecosystem services do for us.

Događaju su prisustvovali i naši bivši učenici, Doris Barbir i Danijel Štrbić, vrsni kuhari s bogatim iskustvom koji su predstavili svoje uspješne karijere i iz prve ruke opisali kako izgleda rad u velikim i renomiranim kuhinjama.

Kroz niz aktivnosti i interaktivnih radionica učenicima smo ponudili uvid u rad naše škole i sve ono što nudimo, a osmaši su dobili brojne informacije koje im mogu olakšati odluku o odabiru zanimanja u kojem će nastaviti svoje obrazovanje. Tijekom svibnja provest ćemo još ovakvih događaja kako bismo i ostalim učenicima završnih razreda s našeg područja pomogli u donošenju ove važne životne odluke.