Tim učenika opće gimnazije – Roko Pavlović, Rino Šutić, Marija Stanković i Tea Kvesić – pod mentorstvom profesorice Tine Cvijanović, postigao je izvanredan uspjeh osvojivši prvo mjesto u ovogodišnjem izdanju projekta STEMwave – Škola budućnosti u kategoriji AI chatbot, čime je naša škola ponijela laskavu titulu najbolje škole u Hrvatskoj u području AI rješenja!
U sklopu natjecanja, učenici su razvili pametnog chatbota osmišljenog za školsku web stranicu. Cilj projekta bio je olakšati pristup informacijama učenicima, roditeljima i nastavnicima te smanjiti opterećenje na školsku administraciju automatiziranjem odgovora na najčešća pitanja. Chatbot koristi tehnologiju umjetne inteligencije kako bi pružio brze, točne i korisne informacije o rasporedu, događanjima, upisima i drugim važnim temama.
Projekt “Škola budućnosti”, poznat i pod nazivom STEMwave, zajednička je inicijativa tvrtki Stemi, Infobip i A1 Hrvatska, s ciljem povezivanja hrvatskih škola s tehnološkom industrijom i uvođenja najnovijih znanja iz područja umjetne inteligencije, robotike i interneta stvari u školske kurikulume. Projekt je započeo kao hrvatska inicijativa, no tijekom godina prerastao je u međunarodni edukacijski pokret.
Ove sezone projekt je okupio čak 281 školu, 582 učitelja i 3863 učenika iz cijele Hrvatske. Naši učenici su, kroz fakultativnu i izbornu nastavu informatike, radili u timovima, istraživali robotiku, razvoj videoigara, UN ciljeve održivog razvoja te izrađivali AI chatbot rješenja usmjerena na konkretne probleme u školama i lokalnim zajednicama.
Kao kruna našeg rada stigao je rezultat – poziv u Zagreb! Svoj pobjednički projekt tim je uspješno predstavio na Infovation Dayu, održanom 17. svibnja u tehnološkom kampusu Alpha Centauri tvrtke Infobip u Zagrebu. Pred brojnom publikom, tehnološkim liderima, stručnjacima i partnerima iz industrije, naši su učenici profesionalno prezentirali svoje rješenje i pokazali zašto su zasluženo osvojili trofej za najbolje AI rješenje u zemlji.
Osim pobjedničkog tima, na Infovation Dayu sudjelovalo je i nekoliko drugih učenika naše škole zainteresiranih za IT, robotiku i AI, koji su imali priliku upoznati se s nizom zanimljivih tehnoloških postignuća i inovativnih projekata. Program događanja uključivao je predavanja i panele o budućnosti obrazovanja, umjetnoj inteligenciji, razvoju videoigara, cyber sigurnosti te start-up projektima, kao i radionice, interaktivne demonstracije i tehnološke izložbe. Učenici su tako mogli razgledati napredne tehnologije i ostvariti direktan kontakt s ljudima iz industrije.
Također, naši su učenici aktivno sudjelovali u brojnim kvizovima znanja, radionicama i prigodnim IT natjecanjima, gdje su osvojili i dodatne vrijedne nagrade koje će im zasigurno biti poticaj za daljnje usavršavanje i razvoj.
Ponosno donosimo trofej kući, radujemo se novim izazovima i gledamo u budućnost koja je, zahvaljujući ovakvim inicijativama, već danas ovdje!
Čestitke svima!





