Erasmus+ projekt Splendour of nature nastavlja svoje aktivnosti u Pločama
Autor: Tina Cvijanović, 26. 3. 2019.

Sudionici šest europskih zemalja Erasmus + projekta Splendour of nature danas su započeli  svoj treći sastanak u Pločama. Naša će Škola sljedećih pet dana (25.03.- 30.03. 2019.) biti domaćin i koordinator aktivnosti
Informirat ćemo Vas na dnevnoj bazi kroz naš dnevnik aktivnosti.

Dnevnik aktivnosti:
Prvi dan programa nakon upoznavanja Škole i okolice te toplog prijema naše ravnatejice sudionici su imali priliku sudjelovati u zanimljivomj radionici pod nazivom Priroda u fotografiji. Kako fotografiju snimiti i obraditi mobilnim uređajem naučili su nas naši bivši učenici Andrea Franić i Mario Čuljak, vlasnici Studia Idearum, kreativne agencije iz područja fotografije, videa, snimanja i fotografiranja iz zraka te grafičkog i web dizajna.
Nakon edukacije čekao nas je ručak  u školskom restoranu Mornar  gdje smo kušali okuse, udisali mirise i slušali zvukove zavičaja naših sudionika.
Za divne okuse i mirise doline Neretve zaslužni su naši ugostitelji i naravno Maja, Ina i Ante.

Gosti su prvo poslijepodne proveli na prekrasnim Baćinskim jezerima gdje nas je dočekao Ivan Đelmić, naš bivši učenik, mladi poduzetnik, vlasnik Paddle Surf Baćina Lakes aktivnosti i promotor avanturističkog turizma koji je učenicima i nastavnicima na zanimljiv način predstavio prirodu i raskoš Baćinskih jezera. Uz našeg domaćina Tacu vozili smo se lađama po jezerima i kušali tradicionalna pića našeg kraja.
Dan smo završili u ugodnom druženju u restoranu Paškal uz proslavu rođendana naše gošće iz Italije.

Drugi dan nam je počeo radno.
Učenici su sudjelovali u radionici i prezentaciji pod nazivom "Zaštita nacionalnih parkova"  koju su vodili Siniša, Gracijela i Matea. Nacionane parkove su prezentirali naš profesor geografije Siniša Mitrov i profesorica engleskog jezika Gracijela Babić Jovica . Radionicu je upotpunila naša bivša učenica, Matea Pirjevac, inžinjer zaštite okoliša koja je učnicima dala neke zanimljive informacije o samoj zaštiti flore i faune nacionalnih parkova.
Nastavnici su u to vrijeme imali sastanak na kojem su prošli sve dosadašnje aktivnosti te se dogovorili o planovima i zadacima koj nas čekaju na sljedećem susretu.
Nakon radnog jutra posjetili smo naše Učće gdje smo imali predavanje o ekosustavu doline Neretve. Unatoč lošem vremenu ljepota našeg Ušća ostala je zapamćena.
Posjetili smo i Prirodoslovni muzej Metković gdje su gosti mogli vidjelti ostavštinu našeg zavičaja.
Slijedio je ručak u restoranu Đuđa i Mate te povratak u Ploče.
Svake večeri družimo se u ugodnom ambijentu restorana Paškal koji nam servira tradicionalnu kuhinju našeg kraja.

Treći dan projekta Erasmus + Splendour of Nature upoznali smo naše goste s prirodnim ljepotama naše Županije. Posjetili smo grad Ston, prošetali starim gradom i vidjeli dvije najveće znamenitosti; Stonske zidine i Solanu. Upoznali smo se s načinom proizvodnje soli koji je poseban jer je zadržao tradicionalni, a ujedno i ekološki način proizvodnje koji traje već stoljećima. Potom smo se zaputili prema otoku Mljetu. Posjetili smo jedno od najljepših mjesta u Hrvatskoj, Nacionalni park Mljet. Obišli smo Park kopnenim i vodenim putem. Nakon vožnje Velikim jezerom, posjetili smo Otok sv. Marije gdje se nalazi benediktinski samostan i crkva. Upoznali smo se s biljnim i životinjskim svijetom otoka, a dio tog bogatstva smo zabilježili objektivom kamere.

Četvrti dan našeg projekta bio je rezerviran za posjet Nacionalnom parku Krka i Makarskoj zvjezdarnici. Krka nas je očarala svojom ljepotom koja osvaja brojne turiste iz cijelog svijeta. Uvjerili smo se da je razlog tome bogata biljna i životinjska raznolikost. Zahvaljujući našem vodiču naučili smo puno i o povijesnoj važnosti ovog Nacionalnog parka. Nakon ugodne šetnje, otišli smo na ručak u još jedan biser Dalmacije, Skradin. Večer smo proveli u šetnji Makarskom, gdje smo posjetili Zvjezdarnicu. Vratili smo se u Ploče obogaćeni za još jedno lijepo iskustvo

Peti i posljedni dan projekta započeli smo evaluacijom i radnim sastankom.
U 10:30 sati zaputili smo se na obližnji vrh Višnjicu od kuda smo mogli vidjeti Ploče i Neratvu na dlanu.
Poslijepodne je bilo slobodno, a druženje smo završili svečanom večerom u karaokama u školskom restoranu Mornar.
Gosti su se oprostili puni lijepih dojmova.