« Travanj 2024 »

17. Neretvanski književni znanstveni i kulturni susreti
Autor: Tina Cvijanović, 2. 10. 2021.

Danas su se u prostoru Knjižnice Srednje škole fra Andrije Kačića Miošića Ploče održali 17. po redu Neretvanski književni znanstveni i kulturni susreti. Cilj, ovih već tradicionalnih, simpozija je očuvanje neretvanske kulturne, književne i povijesne baštine kao doprinos očuvanju identiteta svakoga Neretvanina.Program Neretvanskih susreta ove je godine skraćen na tri dana iz epidemioloških razloga. Počašćeni smo da je naša Škola opet jedan od domaćina. Prisutne goste i učenike pozdravila je ravnateljica škole, prof. Ina Žderić.

Tema ovogodišnjeg skupa je don Radovan Jerković, hrvatski svećenik, rođen u Krvavcu 1900. godine. Don Radovan je bio župnik u Opuzenu, Slivnu Ravnu, Rogotinu, Kominu i Desnama. Istovremeno bio je i vršitelj dužnosti dekana Metkovskog dekanata te generalni vikar za područje Neretve. S obzirom na djelatno vrijeme (1925. - 1950.) postao je žrtvom montiranog komunističkog procesa te biva žrtvom režima, a 1950. godine nasilno je usmrćen. Osim pastoralnog rada, don Radovan je bio književnik i povjesničar. Za života je objavio 6 knjiga i mnoštvo članaka u raznim listovima. Iako mu je bila velika želja, zbog smrti u najboljim stvaralačkim godinama, nije uspio objaviti knjigu "Povijest Neretve", koja je ostala u rukopisima. Radi se o najpotpunijoj i najstručnijoj povijesti Neretve od početaka njezina naseljavanja. Zahvaljujući radu don Radovana Jerkovića, sve neretvanske župe dobile su svoju pojedinačnu povijest.
O životu i djelu ovog iznimno važnog Neretvanina govorili su uvaženi gosti: Stjepan Šešelj, dr.sc. Domagoj Vidović, fra Hrvatin Gabrijel Jurišić, prof.dr.sc. Josip Jurčević, Ivo Mišur i prof. Katarina Barišić s učenicom Sarom Šimrak. Učenici Srednje škole fra Andrije Kačića Miošića aktivno su sudjelovali svojim pitanjima i komentarima te pokazali interes za daljnje istraživanje. Svima se u ime škole zahvaljujemo!