« Travanj 2024 »

Sastanak Županijskog stručnog vijeća Politike i gospodarstva i Sociologije
Autor: Tina Cvijanović, 27. 2. 2017.

Dana 14. veljače 2017. u našoj školi održan je sastanak Županijskog stručnog vijeća profesora Politike i gospodarstva i Sociologije.

Dnevni red sastanka sadržavao je sljedeće točke:

Povijesni razvoj gospodarske misli, Ante Ćopo

Istaknuta je uloga Benedikta Kotruljevića, iz 15. stoljeća i  značaj uvođenja njegovog dvojnog knjigovodstva. Jednako vrijedan doprinos je i Eugena Kvaternika iz 19. stoljeća, zagovornika  stvaranja domaćega kapitala kao osnove gospodarskog napretka.

Komunikacija u nastavi, Marija Kalaba

Opisano je pet osnovnih modaliteta  komuniciranja te ukazano na složenost komunikacijskog procesa na satu. Kvalitetna  nastavna komunikacija  treba sadržavati elemente dvosmjernosti, jasnoće, preglednosti i konkretne primjenjivosti. Naglašena je i važnost neverbalne komunikacije te njegovanje  interpersonalne i intrapersonalne komunikacije.

Devijantnost, Marijana Dodig

Opisan je pojam devijantnosti koji se u svakodnevnome jeziku poistovjećuje sa skretanjem s prihvaćenoga puta. Naglašeno je da se shvaćanje devijantnosti mijenja od vremena do vremena jer je ona kulturno determinirana. Više je teorija  njezina nastanka, od biološke, psihološke do socijalne. Učenici su prezentirali rezultate svoga istraživačkog rada pri čemu su spomenuti devijantni činovi i osobe kroz prošlost i sadašnjost i to iz različitih područja.

Sastanak je protekao u radnom i ugodnom ozračju, a sudionici sastanka su aktivnim sudjelovanjem doprinijeli dinamici ovoga događanja.

Marija Kalaba, prof.